Wieś V. COAST

scroll

Życie
w pobliżu dużej wody

Głównym czynnikiem kształtującym ideę wsi jest Wielka Wołga. Rzeka w naszym kontekście stanowi potężny punkt orientacyjny koncepcyjny; zarówno ogólny styl architektury, jak i ramy planowania, elementy krajobrazu zależą od niej, a całe pozycjonowanie, w tym nazwa i logo wioski, jest zbudowane wokół tożsamości rzeki.

 • Powierzchnia: 25,6 ha
 • Zakres projektu: 210 gospodarstw domowych
 • Rok: 2023
Tożsamość rzeki
Pierwsza linia wodna
Bliski kontakt z naturą
Pojedynczy kod projektu
Formuła sześcienna

Ogólny plan wsi

 

 

Uwzględniliśmy życzenia klienta projektu i podzieliliśmy inwestycję na trzy bloki, co wpłynęło na jej typologię. Charakterystyczną cechą tego projektu jest równowaga terytoriów z centralnym punktem przyciągania. Przy tak dużych projektach mamy tendencję do tworzenia rozgałęzionych systemów stref krajobrazowych i rekreacyjnych na całym jego obszarze. Tutaj bierzemy pod uwagę koncentrację w pierwotnym przeznaczeniu katastralnym gruntu i przyjmujemy molo jako punkt wyjścia projektu.

 

V. COAST

Analiza terytorium

Praca nad projektami tej skali zawsze zaczyna się od analizy danych wejściowych. Identyfikujemy mocne i słabe strony lokalizacji, które stanowią podstawę koncepcji wsi i wokół których budowany jest później cały projekt.

Zalety terytorium

 1. Widoki na rzekę
 2. Powstałe lasy
 3. Akcenty gatunkowe na obszarach leśnych
 4. Bliskość ośrodka wypoczynkowego
 5. Piękna natura
 6. Dostęp do wody

Wady terytorium

 1. Brak utwardzonej drogi dojazdowej do działki
 2. Brak rozwiniętej infrastruktury
 3. Odległość od miasta

Czas podróży

 

Promienie dostępności

 

Orientacja według kierunków kardynalnych

 

Akcenty gatunkowe

 


Źródła inspiracji

Zarówno wygląd architektoniczny domów, jak i elementy małej architektury projektu zostały zbudowane wokół motywów rzek i statków, podkreślając bliskość i wzmacniając związek z Wołgą.

V. COAST

Akcenty gatunkowe na obszarach leśnych

Okolica bogata jest w lasy, gęste drzewa tworzące naturalne tunele oraz dziką roślinność, która nadaje temu miejscu niepowtarzalny charakter.

 

Widoki na rzekę

Rzeka wije się płynnie wśród zielonych pól i zalesionych brzegów. Tworzy to akcenty widokowe, podczas których można podziwiać malownicze zachody i wschody słońca oraz obserwować przepływ wody.

Dostęp do wody

Rzeka i jeziora pozwalają gościom pływać, uprawiać sporty wodne i po prostu cieszyć się chłodem i pięknem wody. To świetne miejsce na kąpiele, pikniki na plaży i wycieczki statkiem.

 

Bliskość ośrodka wypoczynkowego, a także obecność własnego

W pobliżu wsi znajduje się ośrodek wypoczynkowy oferujący różnorodne możliwości rekreacji i rozrywki. Goście mają dostęp do restauracji, spa, basenów i różnorodnych zajęć rekreacyjnych. W ten sposób wypoczynek przyrodniczy łączy się z komfortowym noclegiem.

Ujednolicony kod projektu

 
 

Wspólnie z klientem budowaliśmy strategię estetyczną i źródeł inspiracji szukaliśmy w tych samych motywach rzecznych: metalowych iluminatorach, kształcie powiewającego na wietrze żagla, deskach pokładowych itp. Przemyśleliśmy te elementy i odtworzyliśmy je w takiej czy innej formie w tym projekcie.

W szczegółach architektury krajobrazu i na zewnątrz zespołu przekazywany jest jednolity kod projektowy, delikatnie wchodzący w estetykę wnętrz domów i tworzący jedną kompozycję wizualną.

Spokojna, ujednolicona jasna paleta materiałów połączona z gładkimi liniami nawiązuje do architektury rzecznej i prawidłowego tempa życia.

 
V. COAST

Typologia budownictwa mieszkaniowego

Chcąc zaspokoić różnorodne potrzeby mieszkańców wybrzeża Wołgi, wszystkie domy we wsi podzieliliśmy na trzy główne segmenty: Comfort, Comfort+ and Business. Każdy typ domu projektowany jest tak, aby odpowiadał różnym wymaganiom i budżetowi mieszkańca, dając mu możliwość wyboru optymalnego domu, odpowiadającego jego preferencjom.

Business

 • V. COAST
  270 м²
 • V. COAST
  270 м²
 • V. COAST
  250 м²

Comfort+

 • V. COAST
  173 м²
 • V. COAST
  150 м²
 • V. COAST
  173 м²

Comfort

 • V. COAST
  105 м²


Mieszkańcy wybrzeża Wołgi to ludzie aktywnie korzystający z życia, ceniący komfort i nowoczesne udogodnienia. Rozumieją, że aby osiągnąć harmonię i poziom satysfakcji, należy zostawić miejsce na to, co najważniejsze: dla siebie i swoich bliskich. Niezależnie od wyboru segmentu cechą wspólną pozostaje dążenie do wysokiej jakości życia i harmonii z naturą.

Organizacja przestrzeni publicznej

Rdzeń

Publicznym centralnym rdzeniem projektu jest molo, które jak czerwona nić kieruje cały ruch pieszy do serca kompleksu: do centrum rekreacyjnego z restauracją, boiskami sportowymi, prywatnymi i publicznymi przystańmi dla łodzi oraz bezpośrednim dostępem do wody. Każdy mieszkaniec wsi będzie mógł wypożyczyć łódkę lub samodzielnie popływać po wodzie.

 

 

 

V. COAST

Grupa wpisowa

To tutaj następuje pierwszy kontakt wzrokowy i fizyczny. Grupa wejściowa jest ważnym elementem architektonicznym wpływającym na funkcjonalność, bezpieczeństwo i estetykę kompleksu.

 

 

 

V. COAST

Sieci piesze i bulwarowe

Infrastruktura piesza rozwija się w ramach układu bulwarowego: ulice o ruchu jednokierunkowym i malowniczy bulwar pośrodku, kontrastowo splatają się nitkami z centralnym molo promenadowym i spotykają się w punkcie wyjścia.

 

 

 • Podróż w jedną stronę
 • Uspokajające ruch
 • Bulwar

 

scroll

Podobał Ci się projekt?

Udostępnij link:
scroll
Nasze projekty

Być może zainteresują Cię inne kierunki i projekty naszego biuro:

Napisz do nas

Odpowiemy na wszelkie pytania