Opis projektu

Jest to projekt poświęcony kulturze przedchrześcijańskiej. Chodzi o to, jak nasi przodkowie postrzegali świat, w co wierzyli i jak żyli. Ponieważ w dzisiejszych czasach jest niewiele informacji o pogaństwie, a jeszcze mniej muzeów i miejsc, w których można o nim mówić, nasz projekt okazał się naprawdę wyjątkowy. Bazą dla muzeum stała się stara leśniczówka w Berezińskim Rezerwacie Przyrody na Białorusi. Ponieważ ludzie przedchrześcijańscy często mieszkali w zagrodach lub małych wioskach, obraz samotnego domu w lesie nie mógłby lepiej pasować do muzeum. Podczas rekonstrukcji zabiliśmy wszystkie okna domu, aby z zewnątrz nie było widać, co znajduje się w ścianach budowli; jest to nawiązanie do faktu, że niewiele osób wie dziś o czasach przedchrześcijańskich i niełatwo jest zdobyć takie informacje, więc jest to również zamknięte z zewnątrz, tworząc intrygę tego, co znajduje się w środku. Następnie zakończyliśmy budowę części wejściowej muzeum, która jest rodzajem sklepienia szkieletowego, przypominającego sylwetką budowle sakralne. Świadczy to o tym, że jest to opowieść o martwej religii, po której pozostały tylko wspomnienia. Ściany aneksu mają układ odwróconej perspektywy, co powoduje dysonans u wchodzącego i sugeruje, że świat ówczesnych ludzi był pełen wielu mitycznych i zaskakujących rzeczy. W środku aneksu znajduje się drzewo - główny symbol ludzi przedchrześcijańskich. Zgodnie z religią pogańską drzewo łączyło trzy światy - podziemny, ludzki i niebiański. W naszym przypadku została ona ścięta i stoi martwa, ponieważ w naszych czasach religia ta została prawie zapomniana. Kolor całej konstrukcji mówi nam to samo. Wszystkie konstrukcje, w tym dach, fundamenty i ściany, pomalowaliśmy na ten sam ciemny antracytowy kolor. Sprawia wrażenie domu po pożarze, czyli dokładnie tak, jak porzucono pogaństwo na naszych ziemiach. Kiedy nastało chrześcijaństwo, wielu ludzi przyjęło chrzest i zostało zmuszonych do wyrzeczenia się dawnej wiary.

Wnętrze muzeum zostało podzielone na trzy sale tematyczne, jak już wcześniej pisano: świat podziemny, świat ludzi i świat niebiański. Każdy z nich jest ozdobiony wyobrażeniem starożytnego człowieka na temat tego świata. Istnieje wiele baśni i legend o mitycznych stworzeniach i wydarzeniach, w które wierzyli nasi przodkowie, próbując wyjaśnić logikę otaczających ich wydarzeń.

Przed muzeum znajduje się tablica wejściowa z legendą w formie rozłożonej książki, której tekst można odczytać tylko w odbiciu lustra na drugiej stronie. W pobliżu znajdują się ławki w kształcie gwiazdozbiorów, ponieważ z gwiazdami i opowieściami o nich związanych jest wiele mitów, a większość z nich dotyczy najbardziej znanych nam gwiazdozbiorów - Wielkiego i Małego Chochlika. Dalej znajduje się Szlak Mitologii, ścieżka biegnąca wzdłuż całego rezerwatu przez gęste lasy, bagna i polany. Na szlaku znajdują się różne rzeźby przedstawiające mityczne stworzenia z baśni i legend, które można zobaczyć. Łuk wejściowy na szlak ma dwie lustrzane ściany wykonane z polerowanych blach. Przed nimi znajdują się pnie drzew. Przechodząc między lustrami, człowiek pogrąża się w efekcie rekurencji, widząc wokół siebie bezkresny las, który oddala się, co oznacza przejście do strefy lasu, gdzie można spotkać różne cuda.

Zapoznaj się z przeglądem projektu

Rzut piętra

Rzut piętra

Publikacje w mediach



Udostępnij projekt

Udostępnij projekt, który Ci się podoba w mediach społecznościowych!


Nasze projekty

Być może zainteresują Cię inne kierunki i projekty naszego biuro:

Napisz do nas

Odpowiemy na wszelkie pytania