Opis projektu

Konkurs na projekt pawilonu narodowego Białorusi na Wystawę Światową Expo 2020 w Dubaju.

Koncepcja projektu polega na połączeniu nowoczesnej technologii i cech kulturowych naszego kraju. W najniższem punkcie pawilonu znajduje się "pole" kłosów, które naszym zdaniem mówią o tożsamości Białorusi. Znajdują się one w naszym herbie, są tradycyjnie wykorzystywane w budownictwie i sztuce ludowej, a także odzwierciedlają charakter Białorusi jako kraju rolniczego. Dynamiczny sześcian nad kolcami symbolizuje technologię. Dzięki regularnemu, czystemu kształtowi monumentalnie wystaje ponad boisko. W tym pawilonie widać więc wyraźnie hierarchię: część technologiczna znajduje się nad częścią agrarną.

Sam sześcian ma wymiary 15x35x15m. Jest to dynamiczna konstrukcja wykonana z kwadratowych drewnianych prętów pomalowanych na biało. Deski poruszają się poziomo, tworząc objętość oraz grę światła i cienia. Daje to możliwość wyświetlania na elewacji różnych obrazów graficznych. Naszą główną ideą przy tworzeniu tej fasady jest wyświetlanie wizerunków znanych Białorusinów. Mogą to być postaci kultury z przeszłości lub ludzie współcześni, którzy przyczynili się do rozwoju naszego kraju. Wewnątrz pawilonu zainstalujemy oprogramowanie, które przekształci twarze gości chcących, aby ich kreskówki były wyświetlane na fasadzie, w kreskówki. Koncepcja ma odzwierciedlać alegorię: pod spodem żyzna białoruska ziemia, a nad nią najcenniejsza rzecz, jaką posiada nasz kraj - jego ludzie - białoruskie społeczeństwo. Możliwość przynależności do tej społeczności dla gości pawilonu symbolizuje naszą gościnność. Oprócz schematycznych portretów na fasadzie pawilonu można wyświetlać proste symbole narodu białoruskiego, takie jak chaber, bocian, koń ze słomy itp.

Elewacja może również odzwierciedlać zjawiska i wydarzenia zachodzące na Białorusi w czasie rzeczywistym (np. wygraliśmy turniej hokeja i hokeista przechodzi przez naszą fasadę i gra hymn Białorusi), albo w Mińsku jest wietrzna pogoda, elewacja zaczyna się poruszać w sposób falowy.

Co ciekawe, ruch fasady zmienia geometrię przestrzeni wewnętrznej (istnieją stałe wymiary przestrzeni wewnętrznej, jest też część dynamiczna, która przy przesuwaniu krat do przodu może powiększyć przestrzeń wewnętrzną o około 2 metry). Fasada może mieć tryb, w którym porusza się w zależności od tego, jak ludzie wchodzą do środka. Im bardziej człowiek zbliża się do ściany zewnętrznej, tym bardziej jest ona wysunięta do przodu. Im bardziej zbliżamy się do "rdzenia pawilonu", tym bardziej przestrzeń się zawęża. Symbolizuje to budynek jako żywy organizm, który reaguje na ruch ludzi i dostosowuje do nich swoją wewnętrzną przestrzeń. Sądzimy, że takie "żywe budynki" mogą mieć znaczenie w przyszłości. Dynamiczna fasada ma zatem wiele trybów i różne sposoby interakcji z gośćmi. Od informacji wizualnych do zmian w wymiarach zewnętrznych wnętrza. Różnorodność procesów wymaga pisania złożonego oprogramowania. Chcieliśmy podkreślić fakt, że nasz kraj jest nie tylko silny w sektorze rolniczym, ale także posiada wysoko wykwalifikowanych programistów, którzy potrafią tworzyć złożone systemy komputerowe.

Droga do wejścia wiedzie przez "pole" kolców o wysokości do dwóch metrów. Mężczyzna przechodzi przez mały labirynt i wchodzi do windy, wokół której widzi kolce, a nad sobą lustrzaną podstawę pawilonu. Szyby windowe stanowią konstrukcję nośną, są odbiciem lustrzanym, podobnie jak podstawa sześcianu, która rozpuszcza otoczenie i ukrywa filar nośny pawilonu. Na parterze znajduje się restauracja z kuchnią białoruską dla gości. Na pierwszym piętrze znajduje się świetlica z małą ekspozycją oraz sala konferencyjna.

Kształt sześcianu kojarzy się w psychologii człowieka z domem. W tym przypadku nazywamy nasz kraj domem. Projektując pawilon, staraliśmy się odzwierciedlić jego wyjątkowość i wszechstronność.

Rzut piętra

Rzut piętra

Wykaz pomieszczeń
Rzut II piętra

Rzut II piętra

Wykaz pomieszczeń
  • EXPO-2020


Udostępnij projekt

Udostępnij projekt, który Ci się podoba w mediach społecznościowych!


Nasze projekty

Być może zainteresują Cię inne kierunki i projekty naszego biuro:

Napisz do nas

Odpowiemy na wszelkie pytania