• Studio: ZROBIM architects
  • Architekci: Andruś Bezdar
  • Lokalizacja: wieś Matski
  • Powierzchnia: 157 м2
  • Rok: 2023
  • Rok projektowania: 2020
  • Kategoria: Aranżacja domów

Opis projektu

Sercem domu jest atrium z żywym drzewem orzechowym.
Żywa forma w betonie. Drzewo zmienia się wraz z porami roku, a Ty żyjesz z nim, obserwując cykle natury.

Ponadto drzewo jest widoczne ze wszystkich pomieszczeń domu. To wokół atrium opracowano układ domu, który tutaj jest otwarty, czyli swobodny: pozwala na poruszanie się po domu na różne sposoby, bez korzystania z tradycyjnych korytarzy. Wysokość sufitów w pokojach jest proporcjonalna do ich powierzchni. Dlatego w korytarzach i korytarzach wysokość sufitu wynosi 2,5 m, a sufit jest biały, aby powiększyć przestrzeń. W pomieszczeniach mieszkalnych wysokość sufitu wynosi 3 m i jest wykonana z cienkich drewnianych listew, które zostały wyprodukowane indywidualnie i można je zdemontować w celu uzyskania dostępu do ukrytej komunikacji.

Po dokładnym rozważeniu orientacji światła i ciepłownictwa podczas projektowania domu, wzdłuż południowo-zachodniej elewacji umieszczono duży front z panoramicznym przeszkleniem (65% powierzchni ściany). Duża część przeszkleń wychodzi na oszałamiający naturalny krajobraz, który został zintegrowany z budynkiem. Dzięki temu z wnętrza roztaczają się piękne widoki na staw, most i rzeźby krajobrazowe. Północna elewacja domu jest całkowicie pusta, co ogranicza utratę ciepła od zacienionej strony. Ponieważ źródłem pasywnego ogrzewania budynku jest słońce, podłogę i przegrody wewnętrzne wykonano z betonu monolitycznego, co poprawia bezwładność cieplną domu o konstrukcji szachulcowej i mikroklimat w jego wnętrzu.

Monochromatyczną kolorystykę uzupełnia naturalna paleta materiałów: naturalny kolor drewna w suficie i meblach, monolityczny łukowy beton i polerowany metal. Jednocześnie 95% mebli i oświetlenia to rozwiązania niestandardowe, wykonane według indywidualnych szkiców właściciela domu.

Dzięki temu wnętrze utrzymane w stylu naturalnego minimalizmu w pełni oddaje potrzeby i charakter swojego właściciela. Dzięki tej symbiozie harmonii z naturą, innowacyjności i ekskluzywnemu designowi MATSKI HOUSE nie tylko zaskakuje, ale staje się także przewodnikiem w tworzeniu funkcjonalnej i estetycznej przestrzeni.

Najlepszy projekt architektury mieszkaniowej 2023 (Europa Wschodnia). Build Architecture Awards 2023.

Gold Winner of the International Architecture & Design Awards 2024. MATSKI HOUSE

Rzut piętra

Rzut piętra
Wykaz pomieszczeń

Publikacje w mediach

Архитектурный проектUdostępnij projekt

Udostępnij projekt, który Ci się podoba w mediach społecznościowych!


Nasze projekty

Być może zainteresują Cię inne kierunki i projekty naszego biuro:

Napisz do nas

Odpowiemy na wszelkie pytania